יצירת קשר
DANEL_LOGO_04-01

  מטפלת לקשישים

  דצמבר 24, 2019
  // מערכת דנאל

  מציאת מטפלת מתאימה לקשישים חייבת להיעשות ברגישות, בקשב רב, עם הרבה אמפתיה והבנה בצרכי הקשישים ובהעדפותיהם.

  עבודת המטפלת מקצועית וכן מגלמת בתוכה יכולות תקשורת טובה וסבלנות רבה. כשמטפלת חדשה מגיעה לביתכם, היא עדיין איננה מכירה אתכם ולהפך ובכל זאת עליה להשתלב במהירות ולנהל חלק גדול מסדר היום של יקירכם. לכן מציאת המטפלת הנכונה היא קריטית.

  מעבר לטיפול המקצועי, מדובר ביצירת קשר וחיבור אישי ולכן החיבור בינה לבין הקשיש חשוב מאד. לשם כך, את הסינון עושה איש מקצוע האחראי על שירות זה בחברה, תוך התחשבות כמובן, הן בקשיש המטופל ובצרכיו והן במטפלת ובמידת השתלבותה בבית המשפחה.

  למה חשוב לבחור מטפלת לקשישים לפי התאמה אישית?

  מטפלת לקשישים נכנסת למרחב הפרטי והאישי של הקשיש ומשפחתו, מטפלת  חייבת להתאים לעבודתה ולמשפחה שבה היא . עבודתה של המטפלת, היא למעשה ביצוע מטלות מקצועיות וסיעודיות במקום שהוא מוכר לדייר ואינו מוכר למטפלת עצמה. ההיכרות שלה נעשית גם עם הסביבה וגם עם המטופל בסביבה שצריכה להישאר נוחה וידידותית לשניהם. היא מחייבת השתלבות במשפחה, היכרות עם הרגלי הבית והבנה עמוקה של צורכי המטופל.

  חשוב שהמטפלת תהייה שירותית ואדיבה, עם רצון לעזור ואהבה למקצוע. הסינון האישי מגיע הרבה לפני שבוחרים אותה לפי הכישורים שלה והמיומנויות שרכשה במהלך שנות עבודתה כמטפלת. כשעובדים עם אדם שנזקק לשירותייך אחד על אחד, לא יכולים להתפשר על הכימיה והאמפתיה ההדדית שחייבת להיות. הרי אף אחד לא אוהב להרגיש לא נוח במחיצת מישהו שמבלה אתכם כל כך הרבה שעות בבית במצבים הכי אינטימיים, ולכן ברגע שהכימיה מורגשת אפשר לומר שזוהי הבחירה הנכונה לשניהם.

  מהם הכישורים שחובה למצוא אצל מטפלת?

  עבודת הטיפול בקשישים מחייבת ידע מסוים שפעמים רבות צוברים לאורך השנים וישנם כישורים מסוימים ויכולות בלתי מתפשרות שהן הבסיס לעבודה זאת. כישורים בין-אישיים הם החובה הראשונה מכיוון שישנו מישהו שתלוי במטפלת וחייב לקבל ממנה את היחס הכי אדיב ורגיש. מטפלת לקשישים עובדת עם אנשים שפעמים רבות אינם במיטבם, הן בשל בעיות בריאותיות והן בשל בעיות אישיות בהן לא פעם בדידות. לכן המטפלת צריכה לפתח את היכולת לזהות ולאתר בעיות שמתפתחות עם הזמן, קוגניטיביות או רגשיות, ולא רק לטפל בקושי תפקודי או פיזי.

  שפות הן יתרון במיוחד בקרב קשישים שעלו ארצה ולא רכשו את השפה העברית, ולכן יש צורך במישהו שיכול להבין ולתרגם אותם בפני גורמים שונים, גם ללא נוכחות בני משפחה. הקשר הבין-אישי מתבטא גם ביכולת שיחה וחברה נעימה משום שרבים מהם סובלים מבדידות וכך המטפלים מהווים בני שיחה ובני לוויה. ואכן לאורך הזמן המטפלים הופכים במקרים רבים לבני משפחה למעשה, כך היחס אליהם הרבה יותר עמוק ואישי מאוד.

  מה עוד חשוב לדעת על עבודה זו?

  במסגרת הטיפול בקשישים נדרשים המטפלים לעזור לקשישים במטלות שחלקן נוגע לבריאות המטופל. מעבר לכך, הניסיון בעבודה זו מחייב להבין מה גורם לקשישים נוח, על מה יש להקפיד כמו נטילת תרופות וביצוע פרוצדורות רפואיות או פיזיותרפיה. לכל מטופל כמובן לפי מצבו התפקודי וההיסטוריה הרפואית שלו. כך שמטפלים צריכים לדעת איך ליישם הלכה למעשה את המלצות הרופאים על מנת לתת טיפול כולל שיתרום לשיפור מצבו של המטופל. לשם כך, עוברים המטפלים באופן מתמיד הכשרות והדרכות הנוגעות לטיפול בבני הגיל השלישי.

  בין היתר, עליהם להקפיד על נטילת תרופות ותכשירים שונים, לטפל בבעיות שמתעוררות בגלל תנועות לא נכונות או התקדמות הזקנה ובעיות בריאות שונות, ללוות אותם לבדיקות ולטיפולים במרפאות. זה יתרון שיש גם ידע בתזונה ובהאכלה כדי שהקשיש יהיה מוזן היטב ולא יסבול מתת תזונה, שתקשה עליו עוד יותר ותגרום לנזקים נוספים. מטפלת לקשישים נמצאת אתם הרבה זמן והיא יכולה להעיד בעת הצורך על שינויים כאלה ואחרים ולעזור בכך למשפחה ולצוות הרפואי המטפל בקשיש.

  רוצים להתייעץ ולקבל מידע נוסף?

  צרו עמנו קשר ונשמח לענות על כל שאלה ולסייע

  95922*